Soğuk Asfalt Sıcak Asfalt Farkı Nedir?Anasayfa

Soğuk Asfalt Sıcak Asfalt Farkı Nedir?

Soğuk Asfalt Sıcak Asfalt Farkı Nedir?

Soğuk Asfalt Sıcak Asfalt Farkı Nedir?

Soğuk Asfalt Sıcak Asfalt Farkı Nedir? Asfalt, yol yapım süreçlerinin; vazgeçilmez malzemelerinden bir tanesi olması ile bilinen oldukça değerli unsurlardan bir tanesidir. Asfaltın kaliteli yol yapımı sırasında kullanılması güvenlik ve konforu arttırır. Ancak yol özellikleri ve asfalt döşeme konusunda bazı farklılıklar söz konusu olduğunda sıcak asfalt ve soğuk asfalt olmak üzere 2 farklı asfalt tipinden söz etmek gerekir.

Soğuk ve sıcak olmak üzere 2 farklı türü bulunan asfaltın insan yaşamına ne tür etkileri olduğunu yakından inceleyelim. Bu sayede hem sıcak hem de soğuk asfaltın avantajların göz atmış olabileceksiniz.

Sıcak Asfalt Nedir?

Yol yapım çalışmalarında en yaygın kullanılan asfalt çeşidi sıcak asfalttır. İçerisinde çeşitli malzemeler vardır. Sıcak asfaltın, sıcak sıfatı ile anılmasının temelinde uygulama öncesi çok yüksek ısıda eritilerek uygulanması vardır. Eritilme sonrasında uygulandığı yerde şekillendirilerek soğuması beklenir. Soğuyan asfaltın beton kadar sert ve dayanıklı olması kaliteli bir sonuç elde edilmesi adına değerlidir.

Hidrokarbonattan elde edilen sıcak asfaltın dayanıklı ve uzun ömürlü olması en değerli özelliklerine işaret eder. Bu nedenle de asfalt tercihinde Ankara Asfalt Firmaları araştırması yaparak doğru ürünü seçmeniz gerekir. Sıcak asfalt tercihi yaparak elde edeceğiniz avantajların uzun vadede oldukça ciddi olacağını unutmamanız gerekir.

Soğuk Asfalt Nedir?

Soğuk asfalt genellikle yapa ve ek çalışmaları yapıldığında tercih edilen ve soğuk formda saklanabilen asfalt çeşididir. İçerisinde agrega, yama katkısı ve bitüm bulunan bu malzemenin genellikle kış aylarında tercih edildiği görülür. Bunun nedeni de sıcak asfalt uygulamalarının kış aylarında gerçekleştirilemiyor olmasıdır.

Kış aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alan bu asfalt çeşidinde kalite ve dayanıklılık yine ön plandadır. Bu nedenle de sıcak asfalt ve soğuk asfalt arasında tercih yaparken mevsim koşullarını gözetmek yeterli olacaktır. Ankara asfalt firmaları ayrıcalığı ile kaliteli bir asfalt çalışması yaptırmak istiyorsanız dikkate almanız gereken ilk ve en önemli konunun doğru asfalt olacağını unutmayın. Asfalt seçiminde yapacağınız bir hata yol çalışmalarının kalitesini etkiler. Bu da yol güvenliği ve sürüş konforunu ciddi manada bozar.