Soğuk Asfalt Nedir?Anasayfa

Soğuk Asfalt Nedir?

Soğuk Asfalt Nedir?

Soğuk asfalt asfaltın yüksek bir sıcaklığa kadar ısıtılmasını gerektirmeyen yerlerin onarımı ya da yamalanması için kullanılan bir asfaltın türüdür. Genellikle düşük sıcaklıkta kolayca karıştırılıp uygulanabilen asfalt emülsiyonu, mineral dolgu ve diğer agrega malzemelerinin karışımıyla yapılmaktadır.

Soğuk asfaltlar özel ekipman ya da ısıtma gerektirmeden uygulanabilmektedir. Dolayısıyla yollarda, araba yollarında ve diğer asfaltın yüzeylerinde onarım yapmak için uygun maliyetli bir seçenektir. Bu asfaltın çeşidi "Soğuk yama" ya da "soğuk karışım" asfaltı olarak da bilinmektedir.

Soğuk Asfalt Özellikleri Nelerdir?

Soğuk asfalt ortam sıcaklığında kullanılan bir asfaltlama türüdür. Yani uygulanmadan önce ısıtılması gerekmez. Soğuk asfaltlar çukurları, yollardaki, araba yollarındaki ve otoparklardaki diğer hasarları onarmak için ilk tercihler arasında yer almaktadır. Bu kapsamda soğuk asfaltın bazı özellikleri şunlardır:

Soğuk asfalt sıcak asfaltlar gibi ısıtılmadan doğrudan uygulanabilen bir asfaltın türüdür. Dolayısıyla kullanımı ve uygulaması oldukça kolaydır.

Soğuk havalar da dâhil olmak üzere çeşitli hava koşullarında kullanılabilmektedir. Bu da onu yol onarımları için çok yönlü bir seçenek haline getirmektedir.

Dayanıklıdır, aşınma ve yıpranmaya karşı dirençlidir. Bu da onu yol onarımları için uzun ömürlü bir çözüm haline getirmektedir.

Uygulanması için özel ekipman ve daha yüksek düzeyde beceri gerektiren sıcak asfalta göre daha ucuzdur. Uygun fiyatlı olduğu için onarım işlemlerinde ilk tercihler arasındadır.

Uygulama sürecinde ısı kullanımını gerektirmediği için çevre dostudur. Bu özelliği sayesinde doğanın korunmasını sağlamaktadır.

Çukurlar, çatlaklar ve kenar kırılmaları dâhil olmak üzere çok çeşitli hasarları onarmak için kullanılmaktadır. Dolayısıyla oldukça önemli ve etkin bir malzemedir.

Soğuk Asfaltın Fiyatları

Soğuk asfalt fiyatları hakkında genel bir bilgi verilememektir. Çünkü bu maliyetler uygulamanın yapılacağı yerin konumu, büyüklüğü, zorluk derecesi ve diğer faktörler gibi çeşitli etkenlere göre değişkenlik göstermektedir. Bir yol ya da otoyolun tamirinde kullanılacak olan soğuk asfalt miktarı ve ihtiyaç duyulan ek malzemeler, maliyeti etkileyebilecek diğer faktörlerdir. Soğuk asfalt maliyetlerini öğrenmek için güvenilir asfaltlama şirketlerinden teklif alınması gerekmektedir. Güvenilir olmayan asfaltlama şirketleri çeşitli sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Profosyonel asfaltlama şirketleri ile gerekli işlemlere en doğru şekilde başlanabilmektedir.