Sıcak Asfalt İle Soğuk Asfalt Arasındaki Fark Nedir?Anasayfa

Sıcak Asfalt İle Soğuk Asfalt Arasındaki Fark Nedir?

Sıcak Asfalt İle Soğuk Asfalt Arasındaki Fark Nedir?

Sıcak asfalt ve soğuk asfaltlar inşaatta kullanılan her iki asfaltın türüdür. Fakat bazı önemli farklılıkları vardır. Sıcak asfalt, asfalt bağlayıcının ısıtılmasıyla elde edilmektedir. Bunun yanı sıra soğuk asfaltlar bağlayıcının daha düşük bir sıcaklıkta tutulmasıyla yapılmaktadır.

Sıcak asfalt tipik olarak yol ya da araba yolu yapımı gibi ağır hizmet uygulamaları için kullanılmaktadır. Asfaltlar bağlayıcının yaklaşık 140 derece ila 150 derece gibi yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılması ve agrega malzemesiyle karıştırılmasıyla elde edilmektedir. Sıcak asfalt karışımı daha sonra hala sıcakken ve esnekken yerleştirilmekte ve sıkıştırılmaktadır.

Soğuk asfaltlar ise daha düşük bir sıcaklıkta yapılmaktadır. Bunun yanı sıra daha küçük onarım işleri ya da yama için kullanılmaktadır. Asfaltın bağlayıcısı agrega malzemesi ile 110 derece ila 130 derece civarında daha düşük bir sıcaklıkta karıştırılmasıyla elde edilmektedir. Soğuk asfaltlar tipik olarak torbalarda satılmakta ve ısıtılmadan kullanılabilmektedir. Genellikle küçük onarımlar ve yamalar için tercih edilmektedir. Çünkü çalışması kolaydır ve basit bir el tokmağı ya da lastik tokmak kullanılarak uygulanabilmektedir.

Genel olarak bakıldığında sıcak asfaltın ve soğuk asfaltın arasındaki temel fark, yapıldıkları ve kullanıldıkları sıcaklıktır. Sıcak asfalt büyük inşaat projeleri için kullanılmakta ve sıcakken uygulanmaktadır. Fakat soğuk asfaltlar daha küçük onarım işleri için kullanılmakta ve daha düşük bir sıcaklıkta uygulanmaktadır.

Sıcak Asfalt Kullanım Amacı Nedir?

Sıcak asfalt ısıtılıp karıştırılan agrega, bağlayıcı ve dolgu karışımından oluşan bir tür kaplama malzemesidir. Genellikle yolları, araba yollarını ve otoparkları asfaltlamak için kullanılmaktadır. Sıcak asfalttaki agregalar kum, çakıl, kırma taş ya da geri dönüştürülmüş asfaltlar gibi malzemeleri içermektedir. Fakat bağlayıcı tipik olarak asfaltın çimentosundan yapılmaktadır. Dolgu maddesi sönmüş kireç ya da çimento gibi malzemelerden yapılabilmektedir.

Sıcak asfaltlar hazırlanmış bir yüzey üzerine dökülmekte ya da yayılmaktadır. Ardından bir silindir kullanılarak sıkıştırılmaktadır. Uygulanmadan önce yüksek bir sıcaklığa kadar ısıtıldığı için sıcak olarak adlandırılmaktadır. Bu özelliği de kolayca yayılmasını ve sıkıştırılmasını sağlamaktadır. Isı aynı zamanda karışımdaki asfaltın çimentosunun birbirine bağlanmasına yardımcı olarak güçlü ve dayanıklı bir yüzey oluşturmaktadır. Sıcak asfalt satın almak için yetkili firmalara başvurulması gerekmektedir.