Asfalt Yapımı AdımlarıAnasayfa

Asfalt Yapımı Adımları

Asfalt Yapımı Adımları

Asfalt yapımı adımları ile ilgili çeşitli detayları mı merak ediyorsunuz? Cevabınız evet ise doğru adrestesiniz.

Asfalt yollar, hava değişiklikleri ve trafik baskısı gibi çeşitli nedenlerden dolayı zamanla bozulmaya eğilimlidir. Güvenilir, dayanıklı ve az bakım gerektiren asfalt kaplama, önemli bir yatırımdır. Garaj yolu döşeme süreci, doğru malzemeleri, ağır ekipmanları, ayrıca deneyim ve beceriyi gerektirir. Tüm süreç, başarılı bir araba yolu döşemesine yol açan bir dizi adıma sahiptir. Bu nedenle, bunların sözleşmenin hayati bir parçası olduğundan emin olmalısınız.

Asfalt Yapımı Adımları Nelerdir?

Mevcut Yüzeyin Kaldırılması

Hasarlı araba yolunun üzerine bir asfalt yapı sermek, yeni kaldırımın kolayca çatlamasına neden olur. Yüklenici önce araba yolunu değerlendirecek ve ardından kullanılmayan tabanı kazacaktır. Bu, gevşek çakılların, kütüklerin, kilin ve diğer yumuşak malzemelerin çıkarılmasını içerebilir. Bu önemli bir adımdır çünkü asfaltta çatlama varsa kısa sürede yeni kaldırıma kolayca yukarı doğru hareket edecektir. Alt tabanın düzeltilmesine izin vermek için mevcut yüzeyin çıkarılması hayati önem taşır.

Alt Toprağın İncelenmesi

Çöken bir araba yolunu önlemek için suyun kaldırımınızdan akmasını sağlamak için derecelendirme gereklidir. Yüklenici, suyun yola doğru akması ve ayrıca evinizden yanlara doğru akması için alt toprağı derecelendirecektir. Yüklenici daha sonra üzerinde bir tambur silindiri çalıştırarak temel toprağı sıkıştıracaktır. Bu, gelecekte herhangi bir hasarı önlemek için kiri temizlemeye yardımcı olur.

Ezilmiş Kaya

Bir sonraki adım ezilen kaya eklemektir. Yüklenici, uygun drenaja izin vermek için iyice sıkıştıran kaba ve keskin kayalar kullanacaktır. Bu katmanın kalınlığı, alt toprağınıza bağlı olarak değişir. Alttaki toprağınız kil bazlıysa, bir araba yolu için sağlam bir temel elde etme için çok miktarda ezilen kayaya ihtiyacınız olmakta. Bundan sonra, müteahhit ezilen kaya tabakasını sıkıştırır ve genellikle oturması için bir haftalık süre verir.

Asfalt Döşemek

Gereken asfaltın türü, boyutu ve kalınlığı, yüzeyin yanı sıra bölgedeki ortama bağlı olarak belirlenecektir. Genellikle, en iyi katman kalınlığı 2 ila 3 inçtir. Sıcak karışım asfalt daha sonra araba yoluna serilmekte.

Sıkıştırma ve Son İşlem

Asfalt yapımı adımları kısaca şöyledir; Asfalt serildikten sonra sıkıştırma işlemi başlar. İşi kolaylaştırdığı ve asfaltın daha iyi kürleştiği için güneşli bir günde yapılması tavsiye edilir. Kenar işleme, sıkıştırmadan sonra başlar. Kenarlar 45 derecelik açıyla elle sıkıştırılmalıdır. Kenarların aşınmasını önler ve araba yolunuzu güçlendirir.