Asfalt Yama Neden KullanılırAnasayfa

Asfalt Yama Neden Kullanılır

Asfalt Yama Neden Kullanılır

Asfalt yama neden kullanılır? Asfalt yama, çeşitli asfalt problemlerinin meydana gelmesi sonucunda kullanılmaktadır. Bu noktada asfalt yama ile ilgili tüm merak edilenlerden aşağıdaki gibi bahsedebiliriz.

Hepimiz evlerimizin dışında onlarca yıldır ayakta kalan pürüzsüz, işlevsel ve kusursuz kaldırımlar istiyoruz. Ama bu dilemesi zor bir şey. Düzgün bir şekilde bakımı yapıldığında; en iyi asfalt kaplama şirketlerinin bile yaptığı kaplamalar sonunda yavaş yavaş yıpranmakta. Kaldırımları on yıl inşa ettikten sonra çatlamaya ve parçalanmaya başlarlar. Asfalt kaplamalarınızın bozulmasına ve bozulmasına ne sebep olur ? Bundan bir dizi faktör sorumludur. Aşağıda verilenler bunlardan birkaçıdır.

Asfalt Neden Bozulur?

Güneş Işığı

Asfalt, asfalt çimentosu olarak bilinen tutkal benzeri bir bağlayıcı tarafından bir arada tutulan kum, kaya ve agregaların birleşimidir. Bu bağlayıcı, sürekli ve uzun süreli güneşe maruz kalma nedeniyle bozulmaya başlar. Bu bağlayıcı tamamen kuruduğunda, asfalt agregalarını bir arada tutan neredeyse hiçbir şey kalmaz, bu da asfaltın parçalanmasına ve ufalanmasına neden olur.

Gözenekli Yapı

Asfalt yüzeyleri genellikle gözeneklidir ve içinden su geçişini kolaylaştırır. Su içeri sızabilmekte ve altındaki tabanı yıkayarak çatlamasına, parçalanmasına ve çökmesine neden olabilmektedir. Asfalt kaplamanızda zaten delikler ve çatlaklar varsa, su hasarlarına karşı daha savunmasız olacaktır. Sadece bu da değil, sürekli suyla temas eden ve su birikintileri olan noktalar genellikle bu alanlarda daha yumuşak kaplama tabakasına sahiptir. Bu lekeler çabuk hasar görmeye eğilimlidir.

Ağır Yükler

Sürekli ağır araç yükleri asfaltın daha çabuk bozulmasına neden olur. Kaplamanız su ve güneş ışığı gibi diğer doğal faktörlere zaten maruz kalıyorsa; sürekli trafik bozulma sürecini hızlandırabilmekte ve çatlaklara veya oturmalara neden olabilmektedir.

Kimyasal Etki

Araçlarınızı ve diğer cihazlarınızı doğrudan kaldırıma park ederseniz, sık sık kaldırım aşınması sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu araç ve cihazlarda kullanılan petrol kimyasalları, yağlar ve kimyasal yüklü gazlar asfalt kaplamayı yumuşatır ve hızla bozulmasına neden olur.

Asfaltlama Hataları

Asfalt yama neden kullanılır? Bazen asfaltlama hataları daha büyük üstyapı arızalarına neden olabilmekte. Asfalt kaplamanın bozulması er ya da geç gerçekleşecek olsa da, yapımdaki hatalar bu süreci hızlandırabilmekte. Yaygın kaplama hatalarından bazıları, asfaltın fazla veya az sıkıştırılması, uygun olmayan şekilde sıkıştırılmış temel, uygun olmayan asfalt sıcaklığı, yetersiz drenaj vb.