Asfalt Özellikleri Nedir?Anasayfa

Asfalt Özellikleri Nedir?

Asfalt Özellikleri Nedir?

Asfalt özellikleri nedir sorusu kapsamında asfalt su geçirmez özelliğe sahip olan bir malzemedir. Bu yüzden izolasyon ve çatı kalafatlama gibi ihtiyaçlar durumunda tercih edilebilmektedir. Fakat asfaltın en yaygın kullanımı yol kaplaması formu olmaktadır.

Asfaltlar yapısı gereğince yapıştırıcı özelliğe sahip olan ve ham petrolün yan ürünü şeklinde bilinmektedir. Bu kapsamda uygun makineler aracılığıyla kırıldıktan sonra ufalamaya tabi tutulan taş parçacıkları olmaktadır. Bu taş parçacıkların mıcır ve farklı minerallerle karıştırılmasının ardından ise kaplama asfaltı formuna getirilmesi sağlanmaktadır.

Asfalt Üretimi Nasıl Gerçekleşir?

Asfaltın üretimi nasıl gerçekleşir sorusu kapsamında asfaltlar yerin yaklaşık on beş metre kadar aşağı kısmında toplanmaktadır. Bu işlem ağır iş makineleri ve patlayıcı gibi aletlerin yardımıyla granit parçalarının çıkarılmasıyla sağlanmaktadır. Bu bağlamda bu işi yapan şantiyelerin de taş ocağının yanında yapılması gerekmektedir.  Çelik taş öğütme işlemi için yarayan iş makineleri vardır. Bu makineler çenelerinin yardımı ile dev boyutlara sahip granit taşlarını 20 santimetreye kadar parçalayabilmektedir.

Renkli Asfalt Nedir?

Renkli asfalt nedir sorusu bağlamında renkli asfaltlar iki çeşit uygulama amacıyla kullanılan bir asfalt türüdür. Çeşitli renklere sahip olan asfaltın uygulama amacının ilki dekorasyon, ikincisi ise güvenlik olmaktadır. Güvenlik amacıyla kullanılan renkli asfaltın renk seçenekleri ise dünyanın farklı ülkelerine göre değişkenlik göstermektedir.

Yaklaşık olarak 10 yılı aşkın süredir siyah bitüm asfaltın renklendirme işlemine tabi tutularak yapılan uygulamalar revaçta olmaya başlamıştır. Bu uygulama genel olarak eğlence yerleri, yaya geçitleri, otobüs durakları ya da yürüyüş yolları için tercih edilmektedir. Renkli asfaltın bunların yanı sıra tünellerdeki yol yüzeyine de güvenlik amacı için uygulanmaktadır.

Renkli asfalt fiyatı 2023 ise pek çok etkene bağlı olacak şekilde değişkenliğe uğramaktadır. Bu yüzden renkli asfaltın fiyatı kapsamında belli bir fiyat verilmesi söz konusu dâhilinde olmamaktadır. Dolayısıyla renkli asfaltların fiyatları için belirlenen aralığı öğrenmek isteyen ya da merak eden kişiler bu konu için yetkinliğe sahip olan firmalarla görüşmelidir. Bu noktada kaliteli ve verimli renkli asfalt temin edebilmek için güvenilirliğe sahip olan firmaların tercih edilmesi oldukça önemli bir konudur.