Asfalt Nedir Nasıl Yapılır?Anasayfa

Asfalt Nedir Nasıl Yapılır?

Asfalt Nedir Nasıl Yapılır?

Asfalt nedir nasıl yapılır sorusu kapsamında birçok detay vardır. Petrolün damıtılma işlemi ya da doğal kökene sahip bir şekilde elde edilen asfaltın bağlayıcı bir özelliği vardır. Asfaltın yapım işlemi taşların kırılması amacıyla kullanılan makineler aracılığıyla başlamaktadır. Bu malzemenin yapımı için uygun olan taşları kırılmasında kullanılan makinelerin 3 çeşidi vardır. Asfaltın yapım aşamasının ilk aşamasında kullanılan bu makineler 10, 15 ve 20 cm şeklindedir.  Bu kapsamda asfaltın yapılabilmesi için hangi yüzeye nasıl türde bir asfalt döşeneceğinin bilinmesi gerekmektedir. Ardından uygun olan taşlar petrol ürünüyle karıştırılabilmektedir.

Bu işlem için çoğu zaman kaya tozu ( makineler aracılığıyla kayanın parçalanması sonucunda oluşur) ve kum 10 ila 5 cmlik bir mıcır ve 20 ila 15 cmlik mıcıra girmektedir. Bu malzemeler yolun döşenecek olduğu yere göre karışım oranı olarak değişkenlik göstermektedir. Taşlar ve kaya tozu bu homojen karışımın yaklaşık olarak yüzde doksan beşi kadarını oluşturmaktadır. Kaya tozu, kum ve taşlar yaklaşık 1 dakika süren kurutma işlemine tabi tutulmaktadır. Böylece nemden tamamen arındırılabilmektedir. Bu maddelerin nemden arındırılmasının amacı ise nemin asfalt yapıştırıcının içinde tutunmayı büyük oranda azaltıyor olmasıdır. Daha sonra yapıştırıcı petrol ile karıştırılma işlemine tabi tutulan madde kısa bir süre içinde taşıyıcı kamyonlara konmaktadır.

Asfalt serilim işlemi ise asfaltın hafif prese sahip makine yardımıyla yola istenildiği gibi ve oranda dökülmesi ile başlamaktadır. Ardından da ağır pres özelliğine sahip makinalar asfaltın düzeltme ve yere sağlam olarak oturmasını sağlamaktadır. Sonradan asfalt hava şartlarının durumuna göre değişecek şekilde en fazla 1 saat içinde kuruyabilmektedir.

1 Ton Asfalt Fiyatı 2023

1 ton asfalt fiyatı 2023 sorusu kapsamında detaylar bulunmaktadır. Bu kapsamda asfaltın malzemesinin fiyat aralığı pek çok etkene göre değişkenlik gösterebilmektedir. Dolayısıyla asfaltın fiyatı için belirli bir fiyat verilebilmesi söz konusu olmamaktadır. Bu yüzden 1 ton asfaltın fiyatı 2023 fiyat aralığını merak eden ya da öğrenmek isteyen kişilerin bu konu hakkında yetkili olan firmalarla görüşmesi gerekmektedir. Bu noktada kaliteli asfalt temini adına güvenilir firmaların tercih edilmesi önem arz etmektedir.