Asfalt Emülsiyonu Nedir?Anasayfa

Asfalt Emülsiyonu Nedir?

Asfalt Emülsiyonu Nedir?

Asfalt emülsiyonu nedir? Asfalt emülsiyonları ,  bir kolloid değirmeni yardımıyla üretilen , tipik olarak 1-10 μm çapında ince asfalt damlacıklarının su sürekli dispersiyonlarıdır . Emülsiyonlar ağırlıkça %40 ila %80 arasında asfalt içerebilir. Emülsiyonlar asfaltın kendisinden önemli ölçüde daha düşük viskoziteye sahiptir. Ve bu nedenle daha düşük sıcaklıklarda uygulanabilir. Sonuç olarak, emülsiyon kullanan işlemler; sıcak asfalt veya kesinti (hidrokarbon çözücülerdeki asfalt çözeltileri) kullanan işlemlere göre daha düşük enerji tüketimine; ve daha düşük emisyona sahiptir.

Uluslararası Bitüm Emülsiyon Federasyonu, farklı ülkelerde emülsiyon kullanımı hakkında bazı bilgiler toplamıştır. Emülsiyon formunda yaklaşık 8 milyon ton asfalt, tüm asfalt kullanımının yaklaşık %9'u kullanılmaktadır. Büyük kısmı, talaş contası, sis contaları ve bağ katları gibi püskürtme uygulamalarında kullanılmakta. Geri kalanı, yerinde teknikler de dahil olmak üzere, soğuk veya ılık olarak hazırlanan asfalt; karışımlarında kullanılmakta. Bazı ülkelerde önemli bir uygulama, deformasyonları düzeltmek için; bir mobil karışım finişerinden bir asfalt veya çimento beton yol yüzeyine polimer modifiye asfalt emülsiyonu; ince taneli agrega, su ve çimento karışımının uygulandığı mikro yüzey kaplamadır; kayma direncini artırmak ve yüzeyi kapatın.

Asfalt Emülsiyonu Özellikleri

Geleneksel asfalt “sıcak karışım” genellikle  karıştırma tesisinde 150 °C veya üzerinde üretmekte. Ve ardından yaklaşık 120–140 °C'de sıkıştırılmakta. Toplu olarak sıcak karışım asfalt olarak bilinen yeni teknolojiler, karıştırma ve sıkıştırma; sıcaklıklarında bir azalmaya izin verir. Asfalt emülsiyonları , karışım sıcaklıklarının 60-120 °C'ye düşürüldüğü ılık karışımlarda ve malzemelerin genellikle ısıtılmadığı ve ortam sıcaklıklarında karıştırıldığı soğuk karışımlarda kullanım alanı bulmaktadır . "Yarı ılık karışım" tanımı, karıştırmanın 100'ün altında gerçekleştiği sıcak işlemleri ayırt etmek için kullanılmıştır.   °C, agreganın kurutulması ihtiyacını ortadan kaldırır. Daha düşük karışım sıcaklıkları, yakıt tüketiminde ve bunun sonucunda sera gazı emisyonlarında ve daha düşük partikül ve duman emisyonlarında azalma anlamına gelir.

Profesyonel Asfalt Hizmetleri

Her şeyden önce profesyonel ve kaliteli asfalt hizmetleri almak için doğru adrestesiniz. En kaliteli ve kusursuz hizmetleri sunan firmamız ile iletişime geçerek mükemmel bir deneyim elde edebilirsiniz.