Asfalt Altı MalzemeAnasayfa

Asfalt Altı Malzeme

Asfalt Altı Malzeme

Asfalt altı malzeme adından da anlaşıldığı üzere asfaltın daha sağlam olabilmesi için asfaltın; altına yerleştirilen malzeme olarak ifade edilmektedir.

Yüzey beton finişer, haddelenen asfalt, dökülen beton veya taş finişer olsun; ardından stabiliteyi sağlayan şey alttaki katmanlardır. Bu substrat olarak bilinmekte. Biraz arka plan sağlamak için tarihe bakmamız gerekiyor. Romalılar mükemmel mühendisler ve harika yol tasarımcılarıydı. Romalılar, stabiliteyi artırmak için yol yataklarını ilk kazanlar arasındaydı. Yol yataklarını dereceli boyutlu; birbirine kenetlenen taşlarla doldurdular, bu taşlar paketlendiklerinde sıkıştırılan ancak alt tabakanın altındaki toprağa sızan nemin akmasına izin veren boşluklar bırakan dengeli bir alt tabaka sağladı. Tahliye etmeyen bir alt tabakada sıkışan su, kabarmaya neden olur. Topraklar önemlidir çünkü özellikleri, alt tabakanın ne kadarının kazılması gerektiğini belirler.

Türkiye'de en yaygın iş kollarından biridir. Tüm illerde il yollarında, ilçe yollarında ve köy yollarında asfalt kullanılmaktadır. Türkiye'de yolların gelişmesi ve standartların iyileştirilmesi nedeniyle özellikle Ankara asfalt üzerinde yoğun bir çalışma yapılıyor.

Asfalt Altı Malzeme Nasıl Kullanılır?

Yukarıdakilerin her birinin miktarı, kararlı bir alt tabaka elde etmek için ne kadar kazılması gerektiğini belirleyecektir. Alt toprak için tavsiye edilen sıkıştırma seviyesi %98'dir - temel kaba çakılların altındaki seviye. Genel olarak, daha fazla substrat daha iyidir. Romalılar 36 inç kadar kazdılar ve yollarının yalnızca piyadeleri, savaş arabalarını ve öküz arabalarını desteklemesi gerekiyordu. Yolların çoğu o kadar iyi tasarlanan ve inşa edilmiştir ki, bugüne kadar yerlerinde kaldılar. Bu rotaların çoğu asfalt gibi kısa süreli asfaltlama yüzeyleri ile kaplanmışda olsa da, fikir, temellerin mükemmel olması ve modern trafik için bile sabit bir finişer tabanı sağlamasıdır.

Kaide olarak kullanılan taş, kaidenin derinliği kadar kritiktir. Üstteki katmanların ezici ağırlığına dayanabilen boyuttaki köşeli çakıllar ve üzerinde hareket edecek her türlü trafik, tabanın stabilitesi için çok önemlidir. Sıkıştırılamayan yuvarlak çakıl gibi çakıllı bir finişer tabanı kullanmak, kararsızlığa ve çökmeye neden olacaktır.

Profesyonel Asfalt Hizmetleri

Ayrıca asfalt alanında başarılı bir deneyim elde etmek için profesyonel asfalt hizmetlerinden faydalanılması gerekmektedir. Bu noktada firmamız ile  iletişime geçerek profesyonel bir deneyim elde edebilirsiniz.