Ankara AsfaltAnasayfa

Ankara Asfalt

Ankara Asfalt

Ankara Asfalt  

Yapımı ile birçoğumuzun ilgilenmediği hatta ilgisini çekmediği; ancak istisnasız her bireyin kullanmak durumunda kaldığı asfalt, Türkiye’de en yaygın iş kollarından birisidir. Tüm şehirlerde İl, ilçe, köy yollarında asfalt kullanılmaktadır. Türkiye’de yolların geliştirilmesi standartların artırılması nedeniyle başta Ankara asfalt konusunda yoğun olarak mesai harcanmaktadır.

Asfalt çalışmaları hammaddenin üretimi, uygulanacak alanın ön hazırlıkları, uygulama aşaması; uygulama sonrasında sağlamlaştırma aşaması ve en sonunda da işaretlendirmeler ile tamamlanan teferruatlı bir süreç tamamlanmıştır. Asfalt çalışmaları baştan sona ekipmanları ile uygulayacak çalışanları ile büyük bir organizasyonu gerektirmektedir. Ülkemiz genelinde asfalt ile uğraşan birçok firma bulunmaktadır.

Asfalt Nedir?

Çakıl taşı benzeri malzemelerin birbirine yapışması ve bağlanmasını sağlayan petrol veya türevlerinden üretilmiş; içerisinde bitüm bulunduran siyah ya da koyu kahverengi malzemeye asfalt adı verilmektedir. Günümüzde asfalt denildiğinde petrol türevinden elde edilmekte olan malzemenin; diğer malzemeleri ile kullanılan karışımlarının tamamı akla gelmektedir.

Asfaltlar içerisinde bulundurduğu malzemenin özelliklerine göre ve uygulama metotları bakımından farklılıklar göstermektedir. 5 asfalt çeşidi bulunmaktadır. Ankara asfalt uygulamaları konusunda bu 5 çeşidin tamamını çeşitli ortamlarda kullanmaktadır. Bu asfalt çeşitleri; mastik asfalt, stonmastik asfalt, renkli asfalt, modifiye asfalt, sessiz asfalt şeklinde sıralamak mümkündür.

Asfalt Çeşitleri Ve Kullanıldığı Yerler

Asfaltta bütün yol tiplerine ve bütün araçların kullandığı güzergâhlara aynı forumda uygulanmamaktadır. Potansiyel araç trafiği bu trafik içerisindeki araç tipleri; yahut yolun kullanım amacı göz önünde bulundurularak uygulanacak asfalt tipleri çeşitlilik sunmaktadır. Bu asfalt çeşitleri ve kullanıldığı yerler;

  • Mastik Asfalt: bu asfalt elastik yapıya sahiptir. Bu özelliğiyle genellikle viyadük köprü gibi alanlarda; metal hasır ya da beton üzerine uygulanarak; hem yalıtım hem de yol geçişlerinde vibrasyonun azaltılmasını amaçlayan asfalt türüdür.
  • Stonmastik Asfalt: içerisindeki petrol türevli asfalt malzemesinin çok kullanılarak ağır araç trafiğinde; daha uzun ömürlü ve özellikte çok yüklü araçlardaki tekerlerin oluşturduğu basınçtan kaynaklı oluk oluşumlarının; engellenmesi amacıyla üretilen ve uygulanan asfalt çeşididir.
  • Renkli Asfalt: dikkat çekmek ve kullanıldığı alanları diğer alanlardan ayırmak amacıyla renklendirilmiş olarak uygulanan asfaltlardık. Genellikle bisiklet yolları, yaya yolları gibi araç trafiği haricinde kullanılmakta olan yollarda uygulanmaktadır.
  • Modifiye Asfalt: yolda oluşabilecek olan tekerlek izi çatlamalar; kullanımlara bağlı deformasyonların önlenmesi amacıyla uygulanan asfalt metodudur.
  • Sessiz Asfalt: günümüzde yaygınlaşması ile özellikle şehirde ve şehirlerin yakında geçen yollarda kullanılan reçine esaslı; bir katkı maddesi ile sürtünmenin en aza indirileceği ve dolayısıyla sesin azaltıldığı asfalt uygulamalarıdır. Şehir içlerinde de özel alanların çevresinde kullanılarak; hastane okul huzurevi gibi mekânların gürültüden daha az etkilenmeleri sağlanmaktadır.

Tüm asfalt türlerini Ankara asfalt firmalarından temin edebilir, gerekli durumlarda uygulama taleplerinde de bulunabilirsiniz.