Ankara Asfalt YolAnasayfa

Ankara Asfalt Yol

Ankara Asfalt Yol

Ankara asfalt yol ile çeşitli hizmetlerden en iyi şekilde yararlanabileceğinizi biliyor muydunuz? Ankara'da asfalt yol ile kusursuz hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Asfalt; yolların, park alanlarının, demiryollarının, limanların, havaalanı pistlerinin, bisiklet yollarının, kaldırımların; ve ayrıca oyun ve spor alanlarının yapımında ve bakımında kullanılan agrega, bağlayıcı ve dolgu karışımıdır. Asfalt karışımları için kullanılan agregalar kırılan kaya, kum, çakıl veya cüruf olmakta. Günümüzde, asfaltın sürdürülebilirliğini artıran; inşaat ve yıkım atıkları gibi bazı atık ve yan ürünler agrega olarak kullanılmaktadır. Agregaları yapışkan bir karışım halinde bağlamak için bir bağlayıcı kullanılmakta. En yaygın olarak, bağlayıcı olarak bitüm kullanılmakta. Ancak günümüzde yolların çevresel etkisini en aza indirmek amacıyla bir dizi biyo-bazlı bağlayıcı da geliştirilmektedir.

Ankara Asfalt Üretimi

Ankara asfalt yol, asfalt plentinde üretilmekte. Bu, sabit bir tesis veya hatta bir mobil karıştırma tesisinde olabilmektedir. Saatte 800 tona kadar asfalt plentinde üretim yapmak mümkündür. Sıcak karışım asfaltın ortalama üretim sıcaklığı; 150 ile 180°C arasındadır, ancak günümüzde daha düşük sıcaklıklarda asfalt üretmek için yeni teknikler mevcuttur.

Farklı asfalt çeşitleri

Farklı uygulamalarda en iyi performansı sağlamak için çok çeşitli asfalt karışımları kullanılmakta. Farklılık gereksinimler nedeniyle; (trafik miktarı, ağır araç miktarı, sıcaklık, hava koşulları, gürültü azaltma gereksinimleri, vb.) kullanılan; ilgili karışımın uygulanan basınçla başa çıkabilmesi için yeterli; sertliğe ve deformasyona karşı dirence sahip olması gerekir. Bir yandan araç tekerlekleri, diğer yandan üzerlerine uygulanan değişken basınçların; neden olduğu çatlamaya direnmekte için yeterli; bir eğilme mukavemetine sahip olmaları gerekmekte. Ayrıca, optimum dayanıklılık elde etmek için tamamen sıkıştırılabilmelerini sağlamak için uygulama sırasında iyi işlenebilirlik esastır.

Sıcak Karışım Asfalt

Sıcak asfalt karışımları genellikle 150 ile 180 °C arasındaki sıcaklıklarda üretilmekte. Kullanıma bağlı olarak farklı bir asfalt karışımı kullanılmakta.

Ilık Karışım Asfalt

Tipik bir WMA, eşdeğer bir Sıcak Karışım; Asfalttan yaklaşık 20 – 40 °C daha düşük bir sıcaklıkta üretilmekte. Önemli ölçüde daha az enerji harcanır ve sonuç olarak daha az duman üretilir; (temel kural olarak, 25ºC'lik bir azalma, duman emisyonunda %75'lik bir azalma sağlar). Ek olarak, serme işlemleri sırasında malzemenin sıcaklığı daha düşüktür; bu da ekip için daha iyi çalışma koşulları ve yolun daha erken açılmasına neden olur.

Soğuk Karışım Asfalt

Agrega ısıtılmadan soğuk karışımlar üretilir. Bu, yalnızca, sıkıştırma veya karıştırma sırasında kırılan, suda emülsiyon haline getirilmiş bitümün kullanılması nedeniyle mümkündür.