Ankara Asfalt MakinasıAnasayfa

Ankara Asfalt Makinası

Ankara Asfalt Makinası

Ankara asfalt makinası asfalt yolların hazırlanması için gerekli olan makinaları ifade etmektedir. Ankara asfalt makinası ile ilgili tüm detayları sizler için derledik. Şimdi, gelin hepsini detaylı bir şekilde inceleyelim.

Ankara Asfalt Makinası Çeşitleri

Freze Makineleri: Üzerine serilecek nispeten pürüzsüz bir yüzey sağlamak için mevcut kaplamadan; bir üst tabaka frezelemekte. Frezeleme ayrıca, mevcut bir kaplamadan eskimiş bir yüzey tabakasını kaldırmak için yaygın olarak kullanılmakta. Frezeleme aynı zamanda mevcut kaplamanın yüzey alanını pürüzsüz bir yüzeye; kıyasla artıracak olan pürüzlü, oluklu bir yüzey de üretir.

Süpürücüler: Bir süpürücü, frezelendikten sonra yolun yüzeyini temizler. Bu gereklidir çünkü zemindeki aşırı toz ve birikinti; asfalt ile temel tabakası arasında düzgün yapışmayı önlemektedir. Büyük moloz parçaları da asfaltın düzgün olmayan sıkışmasına neden olmakta.

Damperli Kamyonlar: Damperli kamyonlar, ancak sıcak asfaltı tesisten şantiyeye taşır. Birçok çeşit damperli kamyon vardır:

Alt veya Göbek Damperli: Alt damperli kamyonlar, yatağın altındaki kapıları açarak yüklerini boşaltır. İç duvarlar, tüm yükü açılan kapılardan dışarı yönlendirmek için eğimlidir.

Son Döküm: Bu kamyonlar, ön ucu kaldırarak ve yükün yatağın altından; aşağı kaymasına ve bir bagaj kapağından arkaya doğru kaymasına izin vererek yüklerini boşaltır. Bol, manevra kabiliyeti yüksek ve çok yönlü oldukları için en popüler ulaşım aracıdır.

Canlı Alt veya Flo-Boy: Canlı alt damperli kamyonların; yüklerini boşaltmak için yataklarının altında bir konveyör sistemi vardır. Sıcak Karışım Asfalt, yatağı yükseltmeden yatağın arka tarafından boşaltılmakta. Hareketli alt kamyonların kullanımı ve bakımı, konveyör sistemi nedeniyle daha pahalıdır; ancak aynı zamanda ayrışma sorunlarını azaltır ve bazı zararlı kamyon yatağı – finişer temasını ortadan kaldırılmakta.

Malzeme Transfer Araçları (MTV):

Finişerin Sıcak Karışım Asfaltı kabul etmesine yardımcı olmak için kullanılmakta. Çoğu finişer HMA'yı doğrudan uçtan boşaltmalı veya canlı dipli kamyonlardan alacak şekilde donatılmıştır.

Asfalt Finişerleri: Asfalt finişer, yüzer bir tablaya sahip, kendinden tahrikli, şekilsiz bir serme makinesidir. Sıcak Karışım Asfalt önden yüklenmekte.

Traktör: Traktör, finişerin önündeki HMA'yı kabul eden; arkaya hareket ettiren ve tabla tesviye ve sıkıştırmaya hazırlık için istenen genişliğe; yayan malzeme besleme sistemini içerir.

Tabla: Finişerin en kritik özelliği, yerleştirilecek olan HMA'nın profilini belirleyen kendinden yayılan tabla ünitesidir. Tabla, HMA'nın başını malzeme dağıtım sisteminden alır; doğru kalınlıkta açılırsa vurur ve ilk mat sıkıştırmasını sağlar.